Gölmarmara Çok Programlı Anadolu Lisesi Cuxhaven’deydi.

0

Almanya – İsveç akışlı olan projemizin ilk akışını 15 Şubat -1 mart  2015 tarihleri  arasında  Almanya’ nın Cuxhaven şehrinde 2 öğretmen ve 10 öğrenci ile birlikte gerçekleştirdik.

Gölmarmara Çok Programlı Anadolu Lisesi olarak Çocuk Gelişimi ve Egitimi bölümü öğrencilerinin Avrupa’daki Erken çocukluk Eğitim sistemlerini tanımaları, Avrupa kültürünü  görerek  hem kişisel hem de toplumsal olarak kendilerini geliştirmeleri amacıyla 2014 yılında Erasmus+ projesi hazırlayarak başvuruda bulunduk. Avrupa’ da Erken çocukluk Eğitimi isimli projemiz  Avrupa Birliği Mesleki Eğitim programı çerçevesinde  Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiştir. Almanya – İsveç akışlı olan projemizin ilk akışını 15 Şubat -1 Mart  2015 tarihleri  arasında  Almanya’ nın Cuxhaven şehrinde 2 öğretmen ve 10 öğrenci ile birlikte gerçekleştirdik. İkinci akışını İsveç’in Tumba şehrinde Nisan ayında gerçekleştireceğiz.

Cuxhaven’de gittiğimiz okullarda eğitim sistemlerini,öğretmenlerin öğrencilerle iletişimlerini, eğitim kurumlarının idari ve fiziksel yönlerini gözlemledik. Meslek okullarında eğitimlerin nasıl yapıldığını gördük. Almanya’daki meslek okullarında stajlar 1. Sınıftan itibaren başlamaktadır. Öğrenciler Lise 1. Sınıfta 2 gün okula 3 gün staj yapacağı işletmeye gidiyor. 2.3. ve 4. Sınıflarda ise sadece 1 gün okula 4 gün staj yapacağı okula giderek mesleğini daha iyi öğreniyor. Dallarında daha iyi uzmanlaşma şansları yakalıyorlar.  Öğrencilerin sınıftan geçmeleri, sınıfta kendi başına çalışmasını tamamlama becerisi ile ölçülüyor.

Öğrencilerimizle okulların yanısıra Aşağı Saksonya eyaletinde bulunan Hamburg, Bremen, Bremerhaven gibi şehirleri, oradaki tarihi, dini yapıları gezdik. Avrupa’daki yapılardaki sanatsal güzellik ve yapıların devasalığı bizi büyüledi. Hafta sonu Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a giderek gezme şansımız oldu. 14 günün sonunda öğrencilerimiz bilgi ve kültür birikimi ile geri döndüler.

Sosyal Medya da Paylaş